Útmutatók


A 2005. január 1-jén hatályba lépett innovációs törvény 18.§ (1) bekezdése alapján az egyetemeknek szellemitulajdon-kezelési szabályzattal kell rendelkezniük. A szabályzat feladata, hogy gondoskodjon a szellemi alkotáshoz fűződő jogok védelméről, hasznosításáról, ugyanis a szellemi alkotások tudatos, felelős és előrelátható kezelésének eszközének kell lennie. A szabályzat rendelkezik az adott intézmény kutatói által létrehozott szellemi alkotások sorsáról, így részletes szabályokat rögzít azok jogi védelmére és hasznosítására vonatkozóan. A szabályzat tartalmazza továbbá az ipari és üzleti szervezetekkel történő kapcsolattartásra vonatkozó irányelveket, valamint útmutatást ad a szellemi alkotások hasznosításából származó gazdasági haszon megosztásával kapcsolatban.
A mintaszabályzat az alábbi linkről letölthető:

pdf Szellemitulajdon-kezelési mintaszabályzat egyetemek és kutatóintézetek részére


Az egyetemek elsődleges és legfontosabb célja a tudás közvetítése a közérdek szolgálatában. A nyílt innovációs szemléletmód elterjedésével párhuzamosan az egyetemek hagyományos funkciói, így az oktatás és a kutatás mellett újabb feladat jelenik meg az egyetemek működésében: törekvés az intézményben előállított tudás minél szélesebb körű hasznosítására a közjó szolgálata érdekében. A nyílt innovációs modellben a vállalkozások együttműködéseken keresztül, külső erőforrásokra támaszkodva egészítik ki belső kutatásfejlesztési kapacitásaikat. A folyamat során a külső erőforrásként megjelenő egyetemek mind piac-orientáltabbá válnak, a cégek pedig versenyt teremtenek közöttük a gyorsan előállított és iparilag alkalmazható kutatási eredmények iránti igényükkel. Ugyanakkor fontos szempont, hogy az ipari együttműködések és a tudástranszfer mechanizmusainak kialakítása nem sértheti az egyetem tradicionális, központi küldetését és az ehhez kapcsolódó alapelveket.
Az egyetemen kialakított hatékony szellemitulajdon-menedzsment fontos feltétele a tudás- és technológiatranszfer tevékenységek megvalósításának. A Szellemitulajdon-menedzsment kézikönyv és a Techtranszfer iránytű célja, hogy az egyetemi kutatók számára hasznos módon adjon választ a szellemitulajdon-menedzsment és a sikeres technológia-hasznosítás alapvető kérdéseire, megismertesse a szellemitulajdon-kezelés, valamint a hasznosítás folyamatát.
A kézikönyv és a Techtranszfer iránytű az alábbi linkekről tölthetők le:

pdf Szellemitulajdon-menedzsment_kézikönyv

pdf Techtranszfer_iránytű


A közfinanszírozású kutatószervezetek – beleértve az egyetemeket – és a gazdaság szereplői közötti szorosabb kapcsolat kulcsszerepet játszhat a tudásalapú társadalmat lendületbe hozó ötletek elterjedésének és felhasználásának elősegítésében, valamint a versenyképesség és az életszínvonal növelésében. A társadalom akkor képes a legtöbbet profitálni az új kutatási eredményekből, ha azok társadalmi-gazdasági értéke tudatosan kiaknázásra kerül. A privát- és a közszféra között létrejövő, megfelelően koordinált kutatási együttműködés mindenki számára előnyös: a stratégiai szinten kialakított együttműködések lehetőséget nyújtanak új innovatív termékek és szolgáltatások kifejlesztéséhez, értéket teremtve a kutatásfejlesztésbe és innovációba történő állami és privát befektetéseken keresztül.
A Technológia- és Tudástranszfer Központ által kidolgozott kézikönyv elsődleges célja, hogy gyakorlati útmutatással járuljon hozzá az akadémiai kutatóintézetek és az ipar közötti kutatási együttműködések kialakításához, formálásához és a tudás áramlásának biztosításához. A Kézikönyvben fellelhető információk egyaránt hasznosak lehetnek a stratégiai és operatív szintű vezetőknek, a kutatóknak és mindenki más számára, aki részt vesz a közös kutatási tevékenység megvalósításában. A Kézikönyv irányelveket fogalmaz meg a kutatási együttműködések hatékony menedzselésére és ezen keresztül támogatja a szervezeteket abban, hogy innovációs céljaikat partneri kapcsolatok kialakításán keresztül érjék el.
A kézikönyv az alábbi linkről letölthető:

pdf Kézikönyv_az_egyetemek_és_az_ipar_között_megvalósuló_kutatásfejlesztési_és_innovációs_együttműködések_kialakításához


Az alábbi linken a szerzői jogról szóló általános tájékoztató kézikönyv érhető el, melynek célja, hogy gyakorlati betekintést nyújtson a szerzői jog világába. Ennek megfelelően négy nagy rész különül el: az általános tudnivalók, a felhasználási szerződésekre vonatkozó rendelkezések, az egyes műfajokra vonatkozó külön rendelkezések és jogsértés következményei. A teljesség igényére nem törekvő jogászi szemléletű jogszabály-elemzésen túlmenően gyakorlatorientált megközelítés, a szerzőknek való praktikus segítségnyújtás a kézkönyv célja.

pdf Szerzői_jogi_kézikönyv