Techtranszfer lexikon

Kutatásfejlesztés és innováció | Iparjogvédelem és szerzői jog | Üzlet és hasznosítás | Start-up, spin-off tevékenység

Kutatásfejlesztés és innováció


Alapkutatás - Olyan kísérleti és/vagy elméleti tevékenység, melynek elsődleges célja új ismeretek szerzése a jelenségek alapvető lényegéről és a megfigyelhető tényekről. Alapkutatás az általános tudományos és technikai tudásanyag bővítése, amely nem kapcsolódik ipari vagy kereskedelmi célkitűzéshez. Az alapkutatás két csoportra bontható: tiszta alapkutatás és célzott alapkutatás.

Alkalmazott kutatás - Az alkalmazott kutatás új tudásanyag megszerzésére irányuló kutatás, mely elsődlegesen már egy gyakorlati cél elérésére vagy a célkitűzés megvalósítására törekszik. Célja, hogy a megszerzett tudásanyag felhasználható legyen új termékek, eljárások vagy szolgáltatások kifejlesztéséhez, illetve jelentős javulást eredményezzen a már meglévő termékekben, eljárásokban vagy szolgáltatásokban.

Közfinanszírozású kutatószervezet – bármely intézmény, beleértve az egyetemeket, akadémiai kutatóintézeteket és más szervezeteket, amelyek elsődleges feladatai közé tartozik a kutatásfejlesztési tevékenység és ennek finanszírozása jelentős mértékben közpénzből történik.

Kutatási Megállapodás – Kutatási szerződés, Közös kutatásra irányuló együttműködési megállapodás, Anyagátadási egyezmény, Titoktartási megállapodás, Kutatási tanácsadásra irányuló szerződés, vagy bármilyen más megállapodás, melynek tárgya a közfinanszírozású kutatóintézet alkalmazottai által végzett kutatás, valamint a kutatószervezeten belül létrejövő kutatási eredmény, szellemi alkotás.

Iparjogvédelem és szerzői jog


EPO (ESZH) - European Patent Office - Európai Szabadalmi Hivatal
Az Európai Szabadalmi Egyezmény által létrehozott, az európai szabadalmak engedélyezésével kapcsolatos eljárások lefolytatására kijelölt szervezet. Ezen kívül nemzetközi kutatási szervként, illetve nemzetközi elővizsgálati hatóságként is működik Münchenben, Hágában, Berlinben és Bécsben. http://www.epo.org/

Feltaláló – Az a természetes személy, aki a találmányt megalkotta. Több feltaláló esetén feltalálói részarányukat a találmány megalkotásában kifejtett tevékenységük mértéke határozza meg.

Feltalálói tevékenység - Alapvető, érdemi szabadalmazási feltétel. Egy találmány akkor alapul feltalálói tevékenységen, ha a technika állásához képest szakember számára nem nyilvánvaló.

Formatervezési minta - Valamely termék egészének vagy részének megjelenése, amelyet magának a terméknek, illetve a díszítésének a külső jellegzetességei eredményeznek. Oltalomban részesülhet, amennyiben új és egyéni jellegű.

Használati minta - Valamely tárgy kialakítására, szerkezetére vagy részeinek elrendezésére vonatkozó megoldás. Oltalomban részesülhet, amennyiben új, feltalálói lépésen alapul és iparilag alkalmazható.

Ideiglenes oltalom - A szabadalmi bejelentés közzétételével keletkező, az elismert bejelentési napra visszamenőleges hatályú oltalom.

Igénypont - A szabadalmi leírás végén, a találmány jellegéhez igazodóan, egyetlen mondatban megfogalmazott oltalmi igény. A főigénypont a találmány valamennyi elengedhetetlenül szükséges jellemzőjét tartalmazva annak legáltalánosabb megoldását, míg az aligénypont a főigénypont oltalmi körébe eső részmegoldást jellemzi.

Ipari alkalmazhatóság - Alapvető érdemi szabadalmazási feltétel. Iparilag akkor alkalmazható egy találmány, ha az ipar vagy a mezőgazdaság valamely ágában előállítható, használható, illetve reprodukálható.

PCT (Patent Cooperation Treaty) - Szabadalmi Együttműködési Szerződés
1978-ban hatályba lépett nemzetközi szerződés a szabadalom elnyerésének egyszerűbbé, gyorsabbá, olcsóbbá és megbízhatóbbá tételére abban az esetben, ha egy találmányt több országban kívánnak szabadalmaztatni.

Szabadalom - A szabadalom jogosultjának a találmány hasznosítására vonatkozó kizárólagos joga, amelynek birtokában a szabadalmas bárkivel szemben felléphet, aki találmányának tárgyát engedélye nélkül bármilyen módon hasznosítja.

Szabadalom jogosultja – Az a természetes személy, jogi személy, vagy jogi személyiséggel nem rendelkező szervezet, akit a szabadalmi oltalom iránti igény, illetve a szabadalmi oltalom megillet.

Szabadalmazható találmány - Szabadalmazható minden új, feltalálói tevékenységen alapuló, iparilag alkalmazható találmány a technika bármely területén. Nem minősül szabadalmazható találmánynak különösen a felfedezés, a tudományos elmélet és a matematikai módszer, az esztétikai alkotás, a szellemi tevékenységre, játékra, üzletvitelre vonatkozó terv, szabály vagy eljárás, valamint a számítógépi program (szoftver) és az információk megjelenítése.

Szellemi alkotás – bármely találmány, technológia, alkalmazás, fejlesztés, minta, anyag, vegyület, folyamat és minden egyéb kutatási eredmény vagy kézzelfogható kutatási célú vagyon (beleértve a szoftvert is).

Szellemi tulajdonjogok –
a Szellemi alkotáshoz fűződő tulajdonjogok és kapcsolódó jogok, beleértve az alábbiakat: szabadalom, használati mintaoltalom, növényfajta-oltalom, formatervezési mintaoltalom, védjegy, know-how, üzleti titok és egyéb szellemi tulajdonvédelmi vagy iparjogvédelmi jogok, valamint szerzői jogok, függetlenül attól, hogy történt-e hatósági bejelentés a megszerzésük céljából. Ide értjük továbbá az említett Szellemi tulajdonjogokra irányuló bejelentői igényt, bármely kiterjesztéssel és megújítással együtt, és a védelem minden további formáját, melynek a fentiekkel egyenértékű vagy hasonló hatása van a világ bármely pontján.

Szerzői művek
– tudományos, irodalmi és művészeti alkotások, beleértve a tudományos publikációkat, szakkönyveket, újságcikkeket, előadásokat, zeneműveket, filmeket, prezentációkat és más szerzői anyagokat vagy alkotásokat, amelyek a szerzői jogi törvény oltalma alá esnek, kivéve a szoftvert.

Szolgálati találmány - Annak a találmánya, akinek munkaviszonyból folyó kötelessége, hogy a találmány tárgykörébe eső megoldásokat dolgozzon ki. A szolgálati találmányra a szabadalom a feltaláló jogutódjaként a munkáltatót illeti meg.

Újdonság
- Alapvető érdemi szabadalmazási feltétel. Új a találmány, ha nem tartozik a technika állásához. A technika állásához tartozik mindaz, ami a vizsgált bejelentés elsőbbségi időpontja előtt bárhol, bárki számára, bármilyen módon hozzáférhetővé vált. Ebből a szempontból a hozzáférés lehetősége számít.

Védjegy - Védjegyként oltalomban részesülhet minden grafikailag ábrázolható megjelölés, amely alkalmas arra, hogy valamely árut vagy szolgáltatást megkülönböztessen mások áruitól vagy szolgáltatásaitól.

Végleges szabadalmi oltalom - A szabadalmi bejelentés közzétételével keletkező ideiglenes oltalom a szabadalom engedélyezésének jogerőre emelkedésével végleges oltalommá válik. A szabadalmi oltalom időtartama, a bejelentési naptól számítva, legfeljebb 20 év.

WIPO (World Intellectual Property Organization - Szellemi Tulajdon Világszervezete) - Az ENSZ genfi székhelyű szakosított szervezete. Jelenleg 184 tagállama van. Fő feladata az államközi együttműködés előmozdítása és koordinálása a szellemi tulajdon védelmének területén.
http://www.wipo.int/

Üzlet és hasznosítás


Innováció - Az innováció szó latin eredetű, valaminek a megújítását, megváltoztatását jelenti. Szűkebb értelmezése szerint az innováció tudományos, technikai, illetve technológiai vonatkozásokkal bíró folyamat, ami gazdasági hasznot hozó újszerűséget eredményez.

Innovációs lánc elemei - Az innovációs lánc hat elemből áll. Ezek az alábbiak: alapkutatás, alkalmazott kutatás, kísérleti gyártás és fejlesztés, gyártás-előkészítés, gyártás, értékesítés. Az egyes elemek nem választhatók el egymástól, mivel a fejlesztés folyamatosan igényli az alapkutatás ötleteit, visszacsatolását, az alapkutatás pedig folyamatosan igényli az alkalmazás ösztönzéseit.

Klaszter - A klaszterben olyan cégek gazdasági hálózata, melyek egy adott iparághoz (előállító, szállító, kutató, szolgáltató) tartoznak, illetve azonos ágazatokat fognak össze. A klaszter tagjai ugyanazon infrastruktúrára támaszkodnak, használják egymás termékeit és szolgáltatásait, valamint hasonló innovációkat tudnak hasznosítani.

Tudástranszfer – Az (akadémiai) tudástranszfer az a folyamat, amely segítségével a közfinanszírozású intézményekben létrehozott tudás és technológia átadásra kerül az üzleti élet szereplői számára, ezzel biztosítva a kutatási eredmények továbbfejlesztését és hasznosítását, melynek révén a tudományos és technológiai fejlesztések a felhasználók szélesebb köréhez eljutnak.

Start-up, spin-off tevékenység


Akcelerátor – Startup vállalkozások támogatására alapított magánvállalkozás, mely meghatározott összeg befektetésével, oktatással és kapcsolatrendszerével segíti a startup vállalkozásokat.

Befektető – Befektető az személy, aki a saját pénzét, vagy a rá bízott, általa kezelt pénzvagyont arra használja, hogy vállalkozásokban tulajdonrészt szerezzen. A pénzügyi befektetők magánbefektetők (üzleti angyalok) vagy intézményi befektetők (alapkezelők) lehetnek.

Due diligence – „Cégátvilágítás”; A befektetési tárgyalások végső szakaszában a befektetés megtörténte előtt a befektető a kiválasztott céltársaságot alapos átvilágításnak veti alá. Ennek során a befektető felméri a céltársaság működési, jogi, pénzügyi és egyéb kockázatait, ellenőrzi a befektetői tárgyalások során a menedzsment által nyújtott információk valódiságát, és megbecsüli a céltársaság üzleti értékét.

Elevator pitch – Rövid összefoglaló beszéd, amely célratörően ismerteti egy adott termék, szolgáltatás vagy projekt fő jellegzetességeit, választ adva az alábbi kérdésekre: Mi a termék? Milyen hasznot nyújt a vevő számára? Ki a szolgáltató? A kifejezés eredetileg egy liftút időtartama alatt előadható bemutatkozásra utal, ami körülbelül másfél percnyi prezentációnak felel meg.

Exit (Kilépés) – A kockázati tőkebefektető célja végső soron, hogy bizonyos idő elteltével haszonnal szálljon ki a befektetésből. Az exit lehetséges módjai: tőzsdei bevezetés révén történő értékesítés; szakmai befektető részére történő értékesítés; más pénzügyi befektető részére történő értékesítés; az alapítók/a menedzsment részére történő értékesítés; jogutód nélküli megszűnés.

Kockázati tőke – A kockázati tőke egy olyan finanszírozási lehetőség induló vagy a közelmúltban indult vállalkozások részére, amelyben a finanszírozó (a tőkebefektető) a vállalkozás számára tőkét juttat, és ezzel a vállalkozásban részesedést szerez, tulajdonossá válik.

One-pager (Befektetői összefoglaló) – Egy oldalas vezetői összefoglaló. Rövid, tömör és lényegre törő írás, mely bemutatja az adott ötletet, a vállalkozást, célja a befektető érdeklődésének felkeltése.

Pitching – A startup vállalkozás szakmai bemutatkozása tárgyilagosan, lényegre törően, az adott helyzetnek megfelelő lehető legrövidebb idő alatt.

Pre-money érték – Egy cég értéke a kockázati tőke befektetést megelőzően.

Post-money érték – Egy cég befektetés utáni értéke. Azaz a pre-money érték és a befektető által befektetett tőke összege.

Pre-seed fázis – A startup vállalkozás életének legkorábbi fázisa, mely az ötlet, a célcsoport, a megoldás és a termék piaci életképességének igazolásáról szól.

Seed fázis – A startup vállalkozás második fázisa, a megvalósítás kezdete, mely általában a prototípus megépítéséről és az ötlet, a megoldás és a célcsoport definiálásáról szól.

Spin-off vállalkozás – Az a vállalkozás, mely közfinanszírozású kutatóintézet által létrehozott szellemi alkotás hasznosítására jön létre és részére az intézmény írásbeli megállapodás alapján átadta a szellemi alkotás hasznosítását biztosító jogokat átruházás vagy licencia útján.

Startup – Olyan általában újonnan alapított, induló innovatív vállalkozás, mely magas növekedési potenciállal rendelkezik és hosszú távú versenyelőnyét valamilyen technológiai vagy üzleti innovációra alapozza.

Term sheet (Befektetői szándéknyilatkozat) – A befektető által kiadott, a kockázati tőkebefektetéseket szabályozó szerződés feltételrendszerét rögzítő dokumentum. A term sheet kötelező erővel nem bír.

Üzleti angyal – Az üzleti angyal olyan pénzügyi befektető magánszemély, aki a saját vagyonából fektet be korai fázisú cégekbe, valamint stratégiai jelentőségű segítséget nyújt az induláshoz, azaz a befektetés pillanatától az „exit”-ig követi és támogatja a céget.